Naszym gościem był Timo Klos, przedstawiciel Arbor Networks – firmy, która od ponad 10 lat specjalizuje się wyłącznie w tworzeniu systemów ochrony przed atakami DoS /DDoS. Co kryje się pod tymi skrótami?

Atak Dos (Denial of Service) na system komputerowy lub usługę sieciową skutkuje całkowitym uniemożliwieniem jej działania. Zwykle polega na przeciążeniu aplikacji serwującej określone dane czy obsługującej danych klientów. Atak DDos (Distributed Denial of Service) polega na zaatakowaniu ofiary z wielu źródeł jednocześnie. Do przeprowadzenia ataku najczęściej służą komputery, nad którymi przejęto kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania. Tego typu ataki, jeśli przeprowadzone z sukcesem, skutecznie zaburzają życie organizacji, grożą utratą ważnych danych i działają bardzo negatywnie na wizerunek firmy czy instytucji wśród odbiorców jej usług. Jednym z głośnych ataków DDos był atak grupy Anonymous na polskie instytucje parlamentarne i rządowe, który nastąpił 21 stycznia w związku z planowanym podpisaniem porozumienia o ACTA . W jego wyniku przestała działać witryna Sejmu.

Arbor Networks posiada bazę wymiany informacji dotyczącą trwających (znanych) ataków DDoS na świecie, z których każdy klient Arbor Networks może czerpać wiedzę. Rozwiązanie Arbor jest w stanie odeprzeć wielogigabitowy atak DDoS przy jednoczesnym zachowaniu ruchu „zdrowego” do atakowanych serwisów. System, w odróżnieniu od konkurencji nie działa „in-line”, czyli nie dokonuje w pamięci wewnętrznej urządzenia analizy ruchu, ale działa „out-of-band” współpracując z urządzeniami sieciowymi w sieci operatora dostarczającego usługę Internetu do klienta końcowego. Dzięki temu jest w stanie chronić np. serwery www klienta poprzez zdalne „sterowanie” ruchem przychodzącym z sieci na poziomie wielogigabitowej infrastruktury operatora telekomunikacyjnego, gdzie następuje „odsiew” pakietów powiązanych z botnetem od ruchu „zdrowego”. IS poszerzył swoją ofertę w obszarze bezpieczeństwa o rozwiązania ochrony przed atakami Dos/ DDos i wdraża system Arbor Networks u jednej z największych organizacji finansowych w Polsce. Szczegóły wkrótce.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn