Firmy ponoszą wymierne straty finansowe, gdy systemy informatyczne nie pracują prawidłowo. Każda minuta braku dostępności serwisów i usług stanowi realne zagrożenie dla biznesu. Zobacz, z jakimi problemami muszą mierzyć się przedsiębiorcy i jak im skutecznie zapobiegać.

Oprogramowanie komputerowe nigdy nie będzie doskonałe, ale błędy i brak zgodności z normami słono kosztują (także wizerunkowo). Warto wdrożyć procedury, które mogą zminimalizować ryzyko awarii.

Czy Twoje aplikacje i systemy są bezpieczne?

Ledwie światowe koncerny pozbierały się po wybuchu epidemii WannaCry, gdy w firmy uderzył kolejny atak, jeszcze silniejszy i poważniejszy w skutkach, który sparaliżował działania przedsiębiorstw w ponad 65 krajach. „Petya” atakował nie tylko niezaktualizowane przez użytkowników wersje systemu Windows (jak w przypadku WannaCry), ale również wykorzystywał błędy związane z administrowaniem komputerami firmowymi podłączonymi do domeny ActiveDirectory.
Rozproszone ataki są coraz większym problemem. Według danych podanych przez Akamai liczba incydentów w I kw. 2016 r. była o 126% większa niż rok wcześniej, choć jednocześnie średni czas trwania ataku skrócił się o 36% – do 16 godzin.
Obecnie media donoszą o wykrytej wadzie protokołu WPA2, umożliwiającej rozszyfrowanie transmisji w sieciach WiFi. Zagrożenie to nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka, ale może obejmować szerokie spektrum urządzeń – zarówno końcowych (komputery, laptopy, smartfony, urządzenia IoT), jak również dostępowych (Access Points, routers, etc.).
Rekomendowane działanie: bieżąca aktualizacja oprogramowania oraz prowadzenie testów penetracyjnych, które dają obraz tego, gdzie wykorzystywana przez firmę aplikacja posiada luki pozwalające na włamanie. Zapobiegamy wadliwemu działaniu lub nawet całkowitemu zatrzymaniu aplikacji. Jesteśmy w stanie uchronić się również przed utratą danych wrażliwych. Zobacz, jakie testy bezpieczeństwa oferuje Integrated Solutions zarówno dla wytworzonego przez siebie oprogramowania, jak i aplikacji innych dostawców.

Czy systemy pracują wydajnie?

Elementy sprzętowe i programowe systemu kontroli dostępu muszą działać efektywnie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Najsłabszym ogniwem może być serwer, na którym umieszczone są aplikacje. Niestety, nawet najlepiej zaprojektowany i utrzymywany system jest wciąż podatny na przestoje. Producenci nie mogą zagwarantować 100% gwarancji, że w pewnym momencie nie wystąpi awaria komponentu. Każda organizacja, której dotyka awaria informatyczna musi znaleźć sposób na przywrócenie zarówno systemów informatycznych, jak i zaufania swoich klientów – a to musi nastąpić szybko.

Awarie IT w British Airways oraz Metro Trains

IAG, właściciel British Airways, traci na wartości 170 milionów funtów po krachu systemów IT. Akcje firmy spadły o 4%, ponieważ reputacja linii lotniczych została narażona na poważny uszczerbek po tym, jak awaria IT uziemiła 75 tys. pasażerów w majowy weekend tego roku. BA odwołał wszystkie wyloty z Heathrow i Gatwick, kiedy systemy operacyjne oraz realizujące odprawy uległy awarii. Na lotniskach panował chaos, pasażerowie spali na matach do jogi. Szczęścia nie ma również australijskie miasto Melbourne. Szacuje się, że awaria systemu informatycznego Metro Trains obciąży budżet na poziomie 600 tys. dolarów. Katastroficznych rozmiarów awaria komputerowa, która zatrzymała sieć pociągów Melbourne na ponad godzinę, spowoduje falę odszkodowań. Miejski system zatrzymał się w godzinach szczytu 13 lipca, pozostawiając na pastwę losu dziesiątki tysięcy osób dojeżdżających do pracy. Sugerowane rozwiązanie: warto oprzeć procesy o bezpieczne serwerownie oraz prowadzić testy wydajnościowe aplikacji. Można zwrócić się także do partnera zewnętrznego, który udzieli rekomendacji, jak należy skalować aplikacje w przyszłości, aby uniknąć występowania kłopotów wydajnościowych w trakcie dalszego użytkowania. Integrated Solutions prowadzi audyt wydajnościowy kodu aplikacji, którego efektem są rekomendacje dot. zmiany sposoby realizacji wykonywanych przez nią procedur.

Bezpieczeństwo i wydajność systemów i aplikacji IT stanowią niezwykle istotne kwestie w kontekście postępującej cyfrowej transformacji firm oraz dbałości o wysokiej jakości relacje z klientami. Należy dbać o to, aby aplikacje były odporne na (coraz bardziej popularne) ataki z zewnątrz oraz wydajne i ergonomiczne dla wszystkich grup użytkowników, a nie tylko tych, którzy decydowali o odbiorze aplikacji na etapie wdrożenia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn