Projekt Polska Winieta został nagrodzony tytułem Hit Roku 2017 w konkursie Gazety Bankowej. Na środowej Gali Technologicznej nagrodę odebrała Bożena Leśniewska.

Polska Winieta jest pomysłem na nowoczesny system poboru opłat za przejazd autostradą i parkowanie w strefie miejskiej. Realizuje go konsorcjum Orange Polska, Integrated Solutions, Comarch i BT Signaal. Rozwiązanie polega na skanowaniu numerów rejestracyjnych pojazdu i ich weryfikacji w systemie centralnym. W połączeniu z aplikacją mobilną daje szereg nowych możliwości zarówno dla kierowców, jak i operatorów autostrad. Wystarczy zarejestrować się w systemie wykorzystując aplikację mobilną i skorzystać z bezpiecznego systemu płatności elektronicznej, przelewając środki na swoje konto lub wprowadzając dane swojej karty kredytowej. Po uzupełnieniu tych informacji, wjeżdżając na autostradę lub parking system automatycznie rozpozna auto (za pomocą specjalnej kamery LPR) na wjeździe, zweryfikuje wszystkie dane i naliczy odpowiednią opłatę. Przy wyjeździe system ponownie rozpozna numer tablicy rejestracyjnej i na tej podstawie obciąży konto lub ściągnie należność z zarejestrowanej karty kredytowej. Za każdym razem użytkownik otrzyma w aplikacji wiadomość o czasie przejazdu, postoju i naliczonych opłatach. Z poziomu aplikacji można również przeglądać historię swoich opłat.

Wysoki poziom samoobsługi systemu pozwala na redukcję kosztów operacyjnych, czyniąc z niego jedno z najbardziej konkurencyjnych rozwiązań na rynku. Przyczynia się do optymalizacji mobilności społeczeństwa oraz poprawy jakości usług transportowych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn