Znaczenie projektów open source w świecie IT wciąż rośnie. W obszarze sieci można wręcz mówić o rewolucji w tym zakresie. Warto więc poznać najważniejsze sieciowe oprogramowanie open source.

Coraz większe wymagania dotyczące sieci, przede wszystkim odnośnie przepustowości i możliwości elastycznego dopasowania do specyficznych zastosowań, spowodowały rozkwit projektów open source. W wielu przypadkach nawet sami producenci wykorzystują kod tych projektów jako podstawę swoich korporacyjnych produktów. Często też największe światowe sieci pracują w oparciu o te projekty.

1. CORD

Central Office Re-architected-as-a-DataCenter (CORD) jest odpowiedzią na problemy, jakie powstają w centralach wielooddziałowych firm i dostawców usług, którzy korzystają z dużej liczby różnego sprzętu i oprogramowania do zarządzania różnymi aspektami sieci. CORD umożliwia stworzenie programowej, centralnej platformy zarządzania działającej na standardowych serwerach x86 i wykorzystującej oprogramowaniem open source.

2. FD.io

Ta nazwa oznacza Fast Data – input/output. Ten projekt składa się z wielu bibliotek open source, a jego zadaniem jest przyspieszenie transmisji danych w sieci. FD.io skupia się na zapewnieniu najwyższej przepustowości, skróceniu opóźnień i wydajnym działaniu operacji wejścia/wyjścia. Komponenty FD.io z reguły są używane w połączeniu z innymi projektami, jak OpenDaylight, OpenNFV czy OpenStack. Mogą działać na różnym sprzęcie, m.in. x86, ARM i PowerPC. W projekt są zaangażowane takie firmy, jak Cisco, Ericsson czy Intel.

3. Mano

To projekt do zarządzania i orkiestracji wdrożeniami SDN oraz NFV (Network Function Virtualization). Skupia się na takich aspektach, jak wdrożenia w wielu lokalizacjach, instalowania funkcji w wirtualnych sieciach na platformach SDN oraz tworzenie środowisk deweloperskich. Pieczę nad projektem sprawuje European Telecommunications Standards Institute (ETSI).

4. ONAP

Open Networking Automation Platform to połączenie dwóch projektów: ECOMP (wspieranego przez AT&T) oraz platformy Open-O Orchestration. ONAP umożliwia przede wszystkim automatyzację i orkiestrację środowiskami SDN, a także oferuje funkcje wirtualizacji sieci. Składa się z ponad 10 milinów linii kodu realizujących funkcje sieciowe, orkiestracji, kontroli, inwentaryzacji oraz zarządzania regułami.

5. ONOS

Open Networking Operating System (ONOS) to system operacyjny dla środowisk SDN. Jest przeznaczony przede wszystkim dla operatorów sieci i dostawców usług. Umożliwia zbudowanie środowiska uruchomieniowego dla oprogramowania SDN.

6. OpenDaylight

Jest to modularny kontroler SDN rozwijany pod skrzydłami Linux Foundation. Zasadniczo jest to zbiór paczek oprogramowania, z których użytkownik może wybierać, to co jest mu potrzebne lub korzystać z całości, aby utworzyć kontroler dla swojej wirtualnej sieci. Wielu producentów używa OpenDaylight w komercyjnych produktach. Zaliczają się do nich Brocade, HPE, Ericsson, Serro oraz Inocybe. OpenDaylight Foundation, która zarządza kodem projektu, informuje, że powstało już 27 grup użytkowników OpenDaylight.

7. OpenFlow

Jest to pierwszy ustandaryzowany protokół komunikacji w świecie SDN. Opracowany na uniwersytecie Stanforda, OpenFlow określa, jak warstwa kontrolna sieci ma się komunikować z warstwą danych. Sam protokół OpenFlow nie jest projektem open source, ale jest to jeden z najważniejszych standardów na rynku SDN. Tacy producenci, jak Alcatel-Lucent, Arista, Brocade, Big Switch Networks, Ciena, Cisco, Cumulus, Dell, Ericsson, Extreme Networks, HPE, Huawei czy Juniper wspierają ten protokół w części swoich routerów i przełączników.

8. OpenNFV

Network Functions Virtualization (NFV) to koncepcja zastąpienia urządzeń sieciowych, jak zapory sieciowe czy load balancery ich programowymi implementacjami. Celem projektu OpenNFV jest stworzenie różnych komponentów NFV. W ramach OpenNFV powstała referencyjna platforma do budowania i wdrażania komponentów NFV. Członkami projektu są 53 firmy, wśród których można wymienić AT&T, Cisco, Dell, Ericsson, HPE, Huawei, IBM, Intel, Juniper, Red Hat oraz SUSE.

9. OpenSwitch

Jest to modularny, sieciowy system operacyjny wykorzystujący jądro Linuksa i rozwijany w ramach Linux Foundation. Jest programowa platforma oferująca funkcjonalności na poziomie warstwy drugiej i trzeciej (L2 i L3). Należy go uruchamiać w takich urządzeniach, jak przełączniki i routery, które zaprojektowano zgodnie ze specyfikacją Open Compute Project. Do najważniejszych uczestników projektu zaliczają się Broadcom, Cavium, Dell EMC, Extreme Networks, HPE oraz Mellanox.

10. OpenvSwitch

OpenvSwitch, znany równiez jako OVS, to wielowarstwowy, wirtualny przełącznik. Może być wykorzystywany jako programowa implementacja przełącznika w tradycyjnym środowisku sieciowym. OVS jest używany do łączenia maszyn wirtualnych w obrębie jednego serwera fizycznego, ale także pomiędzy wieloma serwerami. Obsługuje wiele popularnych protokołów sieciowych, m.in. OpenFlow, STP (Spanning Tree Protocol) oraz VLAN.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn