Wczesne systemy wideokonferencyjne cechowały się niską jakością obrazy i dźwięku, a także brakowało im wielu funkcji. Dzisiaj systemy telepresence zapewniają wysoką jakość komunikacji i oferują coraz więcej narzędzi do pracy zespołowej. To jasne, że dyskusja o technologii telepresence nie skupia się już na kwestii, czy przyjmie się ona w firmach, lecz kiedy to nastąpi. Przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać ogromne korzyści, jakie może przynieść ta forma komunikacji wideo. Najważniejsze z nich to:

  • ograniczenie czasu i kosztów podróży;
  • bardziej osobista komunikacja z osobami pracującymi w odległych lokalizacjach;
  • zwiększenie produktywności, jaką przynosi współpraca z wykorzystaniem technologii telepresence w porównaniu do tradycyjnych audiokonferencji.

Użytkownicy zdążyli się już oswoić z systemami telepresence i doceniwszy ich zalety, oczekują więcej. Choćby tego, że ta technologia będzie tak dostępna i łatwa w użyciu, jak telefony komórkowe. W efekcie użytkownicy spodziewają się, że dzięki rozwojowi telepresence możliwa będzie jeszcze ściślejsza współpraca w firmach. Od tego, czy innowacje wprowadzane w tym obszarze spełnią wymagania nowych użytkowników, będzie zależał sukces tych systemów.

Konsumentom wystarczają bezpłatne usługi komunikacji wideo, które charakteryzują się ograniczonymi możliwościami i nie najlepszą jakością obrazu. Przedsiębiorstwa – dostrzegając korzyści, jakie przynosi technologia telepresence – wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań. Chodzi o dobrej jakości obraz w wysokiej rozdzielczości, możliwość łatwego współdzielenia treści (dokumentów, prezentacji, itd.), jak również prezentowania treści pochodzących z różnych urządzeń.

Zmiany w technologiach wideokonferencyjnych

W przyszłości systemy telepresence służyć będą nie tylko do przeprowadzania spotkań, ale przede wszystkim do wspólnej pracy osób przebywających w różnych lokalizacjach. Już teraz widać kilka znaczących zmian na rynku, których celem jest właśnie ułatwienie takiej współpracy. Od kiedy Cisco zrobiło pokaz przesyłania i wyświetlania obrazu holograficznego, wątek wideo 3D przewijał się w wielu dyskusjach. Przyjmuje się, że holograficzne systemy telepresence będą przechwytywały obraz żywych ludzi i ewentualnie ich otoczenia, a następnie będą go kompresować i przesyłać przez sieci szerokopasmowe. W lokalizacji docelowej obraz będzie dekompresowany i wyświetlany z wykorzystaniem wiązek laserowych. Zastosowana technologia będzie bardzo podobna do tej, która jest używana do produkcji tradycyjnych hologramów.

Trójwymiarowe telepresence może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o nowoczesnej komunikacji. W istocie ma potencjał, aby zmienić systemy telekomunikacyjne w różnych obszarach. Przykładowo, za pomocą technologii telepresence lekarze będą w stanie doradzać czy stawiać diagnozę na odległość. Holografia daje większe możliwości zdalnej edukacji, przede wszystkim jeśli chodzi o ilustrowanie omawianych zagadnień. Może również usprawnić pracę rozproszonych zespołów. Owszem, technologie wideokonferencyjne są już od dawna w użyciu, ale organizowane z ich wykorzystaniem spotkania mają różne ograniczenia. Rozwiązania holograficzne umożliwiają nawiązanie bardziej personalnego kontaktu na dużą odległość, ponieważ odtwarzają trójwymiarowy obraz uczestników.

Rynek telepresence staje się coraz bardziej dynamiczny

Jeśli spojrzymy na smartfony, nie służą one tylko do dzwonienia, ale także do wielu innych zadań. Podobnie jest z funkcjami pracy grupowej, które umożliwiają użytkownikom systemów telepresence współdzielenie, edytowanie i przekazywanie dokumentów. Spotkania biznesowe poprzez systemy przesyłające wysokiej jakości obraz odbywają się na wielu urządzeniach mobilnych na całym świecie – w dużych korporacjach, bankach czy szpitalach. Są wykorzystywane do codziennych interakcji pomiędzy członkami grup roboczych, jak również podczas spotkań negocjacyjnych czy dyskusji nad nowymi produktami.

Barierą dla wdrażania tej technologii przestała być przepustowość sieci. Z jednej strony łącza są coraz szybsze. Z drugiej nowoczesny kodek wideo H.265 – zatwierdzony jako standard przez organizację ITU-T – umożliwia bardzo dobrą kompresję wideo, o 50% lepszą w porównaniu do wcześniej używanych kodeków, np. H.264. W nadchodzących latach większość użytkowników zacznie wymagać dostępu do systemów telepresence, traktując je jako narzędzie niezbędne do pracy, a nie jedynie jako przydatny gadżet. Dzięki H.265 i nowym technologiom sieciowym będzie możliwe spełnienie tych oczekiwań.

Usługi telepresence w modelu cloud computing

Telepresence jest  też dostępne z chmury. Usługi wideokonferencyjne świadczone w modelu cloud mogą być w zasięgu każdej firmy. Nowe modele telepresence będą rozwijane i wdrażane na wielu rynkach jako chmura publiczna, prywatna i hybrydowa. Z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw model chmurowy jest bardzo atrakcyjny z uwagi na niższe koszty (np. brak początkowej, wysokiej inwestycji w system telepresence), bezpieczeństwo i wysoką niezawodność. W dużych firmach rozwiązania chmurowe mogą być wykorzystywane do rozciągnięcia posiadanej infrastruktury telepresence na lokalne oddziały czy zdalnych pracowników. Prostota wdrożenia i atrakcyjne koszty usług chmurowych umożliwią prowadzenie pracy zespołowej coraz większej liczbie użytkowników.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn